июль, 2017 ел
дүшәмбе

2017 елның 17 июнендә 14.09 да бер шахиттән Кама елгасында Чистай шәһәренең законсыз иске пляж тирәсендә яр буеннан ерак йөзеп киткән 1999 елгы яшь егет батканы турында хәбәр килгән. Зыян күрүчене 14.25 тә ГИМС ның Чистай бүлеге хезмәткәрләре тапкан. Ул яр буена китерелгән, анда медиклар аңа кирәкле ярдәм күрсәткәннәр. Зыян күрүче сүзләренчә, коену вакытында аның аягын көзән җыерган.

Хөрмәтле хезмәттәшләр, кайчакта шәхси вакытны, сәламәтлекне һәм нервларны ашый торган сезнең хезмәтегез өчен рәхмәт. Сез торак пунктларда, күп кешеләр булган объектларда янгын иминлеген тәэмин итү, кешеләр үлүне кисәтү буенча чараларны күргәнгә күрә, республикабызда бөтен вакыт эчендә янгын саннарын киметүгә күпьеллык тенденцияне саклап булды. Аеруча рәхмәт белдрәм ветераннарга, аларның күбесе әлегә кадәр дә сафларда һәм үзләренең бәясез тәҗрибәне яшь хезмәткәрләргә тапшыралар. Ихлас күңелдән сезне юбилейлы дата белән тәбриклим.

Чыннан-чын эссе җәйге һава торышы килүе белән республика сулыкларында һәлакәтләр теркәлгән, шул исәптән трагик тәмамлану белән дә!

Татарстан Республикасы су объектларында ел башыннан бирле барлыгы теркәлгән:

- һәлакәтләр – 39 (былтыр шул ук вакыт эчендә – 82), 52% кимү;
- үлгән – 25 (былтыр шул ук вакыт эчендә – 61, шул исәптән 6 бала), 59% кимү;
- коткарылган – 31, шул исәптән 4 бала, (былтыр шул ук вакыт эчендә – 44), 29% кимү.

Һава узышулары буенча Red Bull Air Race дөнья чемпионатының этабы Казанда 22-23 июлләрдә үтәчәк, ә 21 июль күнегү көне булачак. Су объектларында кешеләрнең иминлеген тәэмин итү максаты буенча мәсьәләләрне яхшы башкару максаты белән ГИМС Үзәгенең, 7 нче федераль янгынга каршы хезмәт отрядының, Русия ГТХМ Идел буе эзләү-коткару отрядының Казан филиалының, Русия Милли гвардия федераль хәрби хезмәтенең в/ч 5561, транспортта Казанның Русия ЭЭМ Сызыклы идарә итү, Татарстан Республикасы буенча Эчке эшләр министрлыгының бүлекләреннән, ОСВОД вәкилләреннән торган көчләр һәм чаралар төркеме барлыкка китерелгән.

Узган тәүлектә янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 61 тапкыр ярдәмгә чыккан.  Чүп-чарны сүндерергә  7 тапкыр, ялган чакырулар буенча 22 тапкыр, кыска ялганыштан – 2 тапкыр,  ризыкның көю аркасында – 4 тапкыр, башка хезмәтләр белән эшләү – 16 тапкыр.  Республикада  5  янгын очрагы теркәлгән.  Торак секторда – 2 янгын, каралтыда – 1 янгын, транспорт чарада – 1 янгын.