Чегән компактлы яшәү урыннарында янгыннарны кисәтү

2019 елның 11 июле, пәнҗешәмбе

Һәр йортта янгын булырга мөмкин, шуңа күрә мөмкин булган күңелсезлекләрдән үзеңне чикләргә кирәк. Моның өчен, барыннан да элек, янгын куркынычсызлыгы таләпләрен үтәргә кирәк, ләкин шул ук вакытта янгын килеп чыккан очракта ничек җавап бирергә кирәклеген онытмаска кирәк. Бу максаттан торак фондта янгыннарны кисәтү буенча актив эш алып барыла, аның кысаларында гражданнарга янгын куркынычсызлыгы чаралары җиткерелә.

Россиядә чегәнләр субэтносларның төрле конгломераты булып торалар. Кагыйдә буларак, күчмә һәм ярымкөч төркем белән яшәүче халык, әмма инде күптәннән теге яки бу территориядә яшәп, анда яшәүче кешеләр дә очрый.

Бүген Дәүләт янгын күзәтчелеге инспекторлары Яр Чаллы шәһәрендә үткәрелә торган профилактик эшләргә басым ясадылар.

Әйтик, «Гидростроитель-1» бакчачылык ширкәтендә «Заводская» ның Үзәк районы буенча НД һәм ПР бүлеге башлыгы Фаяз Ягудин көнкүрештә янгын чыккан вакытта үз-үзеңне тоту кагыйдәләрен аңлатты. Алынган мәгълүматны беркетү өчен йорт хуҗаларына янгын куркынычсызлыгы чаралары турында белешмәлекләр тапшырдылар.

Әмма монда янгынга каршы инструктаж тәмамланмаган-биредә яшәүчеләрнең янгын куркынычсызлыгына, аерым алганда, йорт яны участокларында учаклар үрчетү һәм янгын куркынычсызлыгы таләпләрен бозган очракта административ йогынты чаралары буенча бик күп сораулар барлыкка килгән. Кызыксындырган һәр сорауга тулы җавап алынды.

Республика гражданнарына янгын куркынычсызлыгы чараларын җиткерү буенча «Торак-2019» операциясе кысаларында эш дәвам итә.