Татарстанның гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәрләре Хәтер һәм кайгы Көнендә акция уздырдылар.

2019 елның 22 июне, шимбә

Бүген 22 июнь көнне безнең илдә Хәтер һәм кайгы көне билгеләп үтелә. Бу көнне немец гаскәрләре сугыш игълан итмичә СССР территориясенә керделәр. Истәлекле дата - 1996 ел - Россия Федерациясе Президенты Указы белән игълан ителде. Митинглар һәм акцияләр бүген бөтен ил буенча узды. Бүген Татарстан Республикасы буенча Русия ГТХМ Баш идарәсенең барлык бүлекләрендә дә һәлак булганнарны искә алдылар. Янгын сүндерүчеләр һәм коткаручылар традицион «Хәтер шәме» акциясен үткәрделәр, үзләренең сугыш һәм янгын сүндерү ветераннары янына бардылар.

Яшел Үзән янгын сүндерү-коткару гарнизонында иртә белән иртәнге сәгать дүрттә янгынчылар яндырылган шәмнәрдән «Помним» сүзен салдылар. Шулай ук 52 нче янгын сүндерү-коткару бүлеге территориясендә федераль янгынга каршы хезмәтнең 8 нче отряды хезмәткәрләре Бөек Ватан сугышы елларында һәлак булганнар, күп санлы сугышларда гомерен бирүчеләр, тылда ачлыктан һәм ачлыктан үлгәннәр истәлегенә акция үткәрделәр. Янгын сүндерүчеләр сугыш ветераннарына багышланган һәйкәл янына чәчәкләр салдылар һәм шәмнәр кабыздылар.

Резеда Йосыпова