Узган тәүлек эчендә булган вакыйгалар

2019 елның 18 марты, дүшәмбе

17-нче март вакыйгалары:

Узган тәүлектә ТР ГТХМ БИ янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 41 тапкыр ярдәмгә чыккан. Ялган чакырулар буенча-14 тапкыр, кыска ялганыштан – 3 тапкыр, ризыкның көю аркасында – 4 тапкыр, башка хезмәтләр белән эшләү – 10 тапкыр, башка чакырулар буенча – 1 тапкыр. Республика янгын сүндерүчеләре 4 янгынны сүндергән. Сәбәпләре: электр җиһазны урнаштыру һәм эксплуатацияләү кагыйдәләрен дөрес үтәмәү – 2 тапкыр, ут белән саксыз эш итүдән – 2 тапкыр.

ДТП нәтиҗәләрен ликвидацияләү буенча авария-коткару эшләренә янгын сүндерү бүлекчәләре 3 тапкыр чыктылар, 1 кеше коткарылган. ТР ГТХМ ЭКХ һәм ИЭКО бүлекләре 5 тапкыр чыккан. Ишекләрне ачу буенча – 1 тапкыр, ЮТХнә – 1 тапкыр, башка чакырулар буенча – 1 тапкыр. Профилактика эшләренә-12 тапкыр.

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе халыкка балаларны караучысыз калдырмау үтенече белән мөрәҗәгать итә.

- Балаларны ябык фатирларда яки бүлмәләрдә ялгыз калдыру аеруча куркыныч. Янгын чыккан очракта алар үзләре янган бинадан чыга алмый.

- Исегездә тотыгыз: һәр өлкән кешенең бурычы - ут белән уйнауга чик кую, балаларга аларның куркынычлыгын аңлату.

- Балаларның иминлеге турында кайгыртыгыз, янгын вакытында кичекмәстән бинадан чыгып китәргә кирәклеген, аннары «112» ашыгыч ярәме турында аңлатыгыз. Үз балалары өчен үрнәк булыгыз.

Исегездә тотыгыз: янгын үзеннән-үзе килеп чыкмый. Аның сәбәбе - кеше салкынлыгы һәм ут белән эш итүдә ваемсызлык. Алкоголь исереклеге халәтендә кеше үз гамәлләрен, башка кеше гомере өчен дә бернинди җаваплылык тота алмый.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны": 8 (843) 288-46-96