Узган тәүлек эчендә булган вакыйгалар

2019 елның 17 гыйнвары, пәнҗешәмбе

16нче гыйнвар:

Узган тәүлектә янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 36 тапкыр ярдәмгә чыккан. Ялган чакырулар буенча - 12 тапкыр, ризык көю очраклары буенча – 4 тапкыр, башка хезмәтләр белән эшләү – 9 тапкыр. Республика янгын сүндерүчеләре 9 янгын сүндергән, шул исәптән шәхси йортта – 2, мунчада – 1, каралтылар – 1, күпфатирлы йортларда – 1, бакча йортларында – 1, каралтыда – 1, башка объектларда – 1.1 кеше һәлак булган, 1 кеше коткарылган.

Сәбәпләре: электр җиһазны кулланган вакытта янгын куркынычсызлык кагыйдәләрен дөрес үтәмәү аркасында – 5 янгын, мичне кулланган вакытта янгын куркынычсызлык кагыйдәләрен дөрес үтәмәү аркасында – 1 янгын, ут белән саксыз эш итүдән – 1 янгын, ут төртүдән – 3 янгын, башка сәбәпләр аркасында – 5 янгын.

Юл транспорт һәлакәте нәтиҗәләрен ликвидацияләү буенча авария-коткару эшләренә янгын сүндерү бүлекчәләре 2 тапкыр чыктылар.

Узган тәүлектә янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 62 тапкыр ярдәмгә чыккан.

Сәбәпләре: дежур бүлекчәләрен чакыру – 14 тапкыр, ишекләрне ачу буенча – 3 тапкыр, янгын – 1 тапкыр, юл транспорт һәлакәте – 2 тапкыр, авыруны фатирга кадәр транспортлау – 1 тапкыр, коткару эшләре буенча – 1 тапкыр, ярдәм күрсәтү трассада – 1 тапкыр, башка чакырулар буенча – 5 тапкыр. Профилактика эшләренә-11 тапкыр.

Эшләрне башкару фотолары Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе төркемендә урнаштырылган: https://vk.com/mchs.tatarstan

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе кисәтә:

- исерткеч эчемлекләрне артык кулланмагыз, йокы урынында тәмәке тартмагыз!

- балаларны караучысыз калдырмагыз, аларны гади куркынычсызлык кагыйдәләренә өйрәтегез;

- төзек булмаган электр үткәргече белән беркайчан да файдаланмагыз, тоташтырмагыз, электр җылытучыларын кулланганда сак булыгыз;

- кертелгән электробыт һәм газ приборларын караучысыз калдырмагыз.

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе халыкка балаларны караучысыз калдырмау үтенече белән мөрәҗәгать итә.

- Балаларны ябык фатирларда яки бүлмәләрдә ялгыз калдыру куркыныч. Янгын чыккан очракта алар үзләре янучы бинадан чыга алмый.

- Исегездә тотыгыз: һәр өлкән кешенең бурычы - ут белән уйнауга чик кую, балаларга аларның куркынычлыгын аңлату.

- Балаларның иминлеге турында кайгыртыгыз, янгын вакытында кичекмәстән бинадан чыгып китәргә кирәклеген аңлатыгыз, аннары «112» ашыгыч хезмәтләрне чакыруның бердәм номеры турында белдерегез.

Исегездә тотыгыз: янгын үзеннән-үзе килеп чыкмый. Аның сәбәбе-кеше салкынлыгы һәм ут белән эш итүдә ваемсызлык. Алкоголь исереклеге халәтендә кеше үз гамәлләрен дә, башка кеше гомере өчен дә бернинди җаваплылык тота алмый.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны": 8 (843) 288-46-96