Ут кешегә иптәш, әмма сак бул

2019 елның 16 гыйнвары, чәршәмбе

Шундый исем астында бүген Минзәлә районының 11 нче номерлы балалар бакчасында дәрес узды. Минзәлә районының «Шатлык» балалар бакчасында тәрбияләнүчеләргә янгын вакытында үзеңне ничек тотарга кирәклеге турында гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәре сөйләде.

Янгын куркынычсызлыгы культурасын иртә балачактан ук тәрбияләргә кирәк, чөнки бүгенге көндә ут белән балалар уеннары янгын чыгу сәбәпләренең берсе булып тора, балалар һәлак була яки имгәнә.

Балалар өчен янгын куркынычсызлыгы темасына дәрес куркынычсызлык кагыйдәләрен өйрәнүдән башланды. Ут куллану кагыйдәләренә зур игътибар бирелде. Материалны ныгыту өчен мәктәпкәчә яшьтәге балаларга берничә табыш һәм ребус чишәргә тәкъдим иттеләр. Кызыклы әңгәмә барышында балалар шулай ук янгын яки көчле төтен чыккан очракта идәнгә мөмкин кадәр түбәнрәк ятарга, шулай ук стена буйлап барырга кирәклеген белделәр.

Ут көчен истә тотмыйча булмый, чөнки безнең контроль астында калып, ул рәхимсез дошманга әверелә, - Актаныш һәм Минзәлә районнары буенча районара күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эшләр бүлеге хезмәткәре әлеге гыйбрәтле ноткада үз чыгышын тәмамлады.