Дүрт сугышны үткән ветеран гасырлык юбилеен бәйрәм итте!

2018 елның 28 декабре, җомга

Бөек Ватан сугышы һәм янгын сагы ветераны Фәрах Хәйретдин улы Хәйретдинов 100 ел тулуны билгеләп үтә. Хәрби разведкада хезмәт иткән дүрт сугыш герое Халкинголдан сугыш юлын башлый, Берлинга барып җитә һәм Япония милитаристларына җиңелү өчен көнчыгышка яңадан әйләнеп кайта. Бүген Фарах Хәйретдин улы Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Баш идарәсе башлыгы, эчке хезмәт генерал-лейтенанты Рафис Хәбибуллинның котлауларын кабул итте.

Фәрах Хәйретдин улы Хәйретдинов 1918 елның 29 декабрендә Сарман районы Сарайлы авылында туа. Туган авылында 8 сыйныфны тәмамлый һәм һөнәр училищесына укырга керү өчен Казан шәһәренә китә. 1939 елда синтетик каучук заводында цех башлыгы булып эшли, шул ук елны заводтан биш кешене армиягә озаталар, алар арасында Фәрах Хәйретдин улы да була. 1939 елда ул Халкингол районында Совет-япон сугышында катнаша. 1941 елда Бөек Ватан сугышы башлана. Әзерлек курсларыннан соң Хәйретдинов Ф. Х. тихоокеан флотына җибәрелә. Бигрәк тә сугыш ветераны истәлегенә Сталинград өчен рәхимсез сугыш - иң авыр һәм канкойгыч вакыт - 1942 елның 17 июленнән 19 ноябренә кадәр барып тоташа. Биредә безнең герой аягы яралана һәм табиблар аны ампутацияләргә яный. Өченче сугышта Фәрах Хәйретдин улы беренче көннән башлап тулы җиңүгә кадәр катнаша - аны Япониядә тәмамлый.

Сугыштан соң Фәрах Хәйретдин улы Казанга кайта. 1947 елда Әминә үзенең бердәнбер мәхәббәтенә өйләнә. Әминә Фатыйх кызы белән бергә алар 70 ел гомер иттеләр һәм күптән түгел генә үзләренең матур туйларын билгеләп үттеләр. Сүз уңаеннан, алар бер көндә туган һәм икесе дә юбилейларын билгеләп үтәләр: Фәрах Хәйретдин улы – 100 яшьлек, Әминә Фатыйх кызы 95 яшьлек. Аларның икесенә 200 елга якын.

Хәйретдинов Фәрах Хәйретдин улының Ватан алдындагы хезмәтләре югары бәяләнде. Бүләкләре бар:

1 һәм 2 дәрәҗә Ватан сугышы ордены;

2 һәм 3 дәрәҗә Дан ордены белән бүләкләнгән;

Кызыл Йолдыз ордены;

2 һәм 3 дәрәҗә Батырлык ордены;

"Сугышчан хезмәтләре өчен” медаль;

"Японияне Җиңгән өчен" медаль

"1941-1945 еллардагы Бөек Ватан сугышында Германияне җиңгән өчен" медаль;

“Сталинград Оборонасы Өчен" медаль;

"Берлинны алган өчен” медаль һәм казанышлары өчен тагын 40тан артык медаль. Шулай ук Маршал Г. К. Жуков шәхсән үзе аны исемле сәгатьләр белән бүләкләде.