Казан балалар бакчаларында тәрбияләнүчеләрне янгын һәм гадәттән тыш хәлләр очрагында вакытлыча урнаштыру пунктларына эвакуацияләнәчәк

2018 елның 14 декабре, җомга

Бу яңалык турында Казан шәһәре Вахитов районының 283 нче балалар бакчасында өйрәнү эвакуациясе вакытында билгеле булды. Бүген мәктәпкәчә учреждение балалары һәм персоналы өчен Казан шәһәре Башкарма комитетының янгын сүндерүчеләр һәм гражданлык саклау идарәсе хезмәткәрләре уку эвакуациясен оештырдылар.

Барысы да реаль янгында башланган кебек автоматик янгын сигнализациясе эшләгән. Бу вакытта балалар гадәти эшләр белән шөгыльләнделәр, рәсем ясадылар, биремнәр үтәделәр. Тәрбиячеләр балаларны эштән аердылар һәм киендерергә ярдәм иттеләр. Паника да, артык ыгы-зыгы да булмады, персонал да, тәрбияләнүчеләр дә учреждение ишегалдына тыныч кына чыкты, эвакуациягә тиешле 8 минутка сыешты.

Балалар шартлы рәвештә янган бинадан чыккан арада, аңа янгын сүндерү автомобильләре, барлыгы 5 берәмлек техника һәм 53 шәхси состав, шулай ук тормыш тәэмин итү хезмәте керә башлады.

Янгын да секундлар эчендә сүндерелде.

Эвакуация белән бергә Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәрләре балаларны янгын һәм гадәттән тыш хәлләр килеп чыкканда якын арада балалар бакчасына офис бинасында урнаштырачаклар. Кирәк булган очракта анда балалар өчен кирәк булган беренче предметлар һәм савыт-саба белән җиһазландырылган бүлмәләр барлыкка киләчәк. Бүген 283-нче номерлы балалар бакчасында тәрбияләнүчеләрне шундый җиһазландырылган бүлмәгә озаттылар. Оештыручылар эвакуация маршруты буенча узып, балалар Гадәттән тыш хәл булган очракта үз гамәлләрен истә калдырачак, дип саный.

Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәрләре бәяләгәнчә, Вахитов районының 283 нче балалар бакчасында өйрәнүләр «бишле» билгесенә узды. Персонал үзләренең әзерлекләрен һәм бердәм эш-гамәлләрен күрсәтте, тәртип ягыннан бер дә калышмады, алар учреждениедән тиз һәм тырышып эвакуацияләнделәр.